Share this post on:

Stres ovplyvňuje nás všetkých. Určitý stres je skutočne prospešný ale to ako s ním narábame nás môže unaviť, a to psychicky aj fyzicky.

Prvým krokom k ovládnutiu stresu je poznať príznaky stresu. Rozpoznať príznaky stresu však môže byť ťažšie, ako si myslíte. Väčšina z nás je tak zvyknutá na stres, často nevie, že je v strese, kým sa nedostane do bodu zlomu.

 

Čo je stres?

Stres je reakcia tela na určité situácie – či už sú skutočné alebo vnímané. Keď sa cítime ohrození, vo vašom tele nastáva chemická reakcia, ktorá vám umožní konať tak, aby sa zabránilo zraneniu. Táto reakcia je známa, ako „boj alebo útek“ alebo stresová reakcia. Počas stresovej reakcie sa zvyšuje náš srdcový rytmus, dýchanie sa zrýchľuje, svaly sa napínajú a krvný tlak stúpa. Sme pripravení konať. 

Stres pre rôznych ľudí znamená rôzne veci.

 

To, čo u jedného človeka vyvoláva stres, tak druhého sa nemusí týkať. Niektorí ľudia zvládajú stres lepšie, ako iní. A nie všetok stres je zlý. Stres nám môže v malých dávkach pomôcť splniť úlohy a zabrániť vám v zranení.

Naše telá sú navrhnuté tak, aby zvládali malé dávky stresu. Nie sme však vybavení na to, aby sme zvládli dlhodobý chronický stres bez negatívnych následkov.

Aké sú príznaky stresu?

 

Stres môže ovplyvniť všetky aspekty vášho života, vrátane vašich emócií, správania, schopností myslenia a fyzického zdravia. Žiadna časť tela nie je imúnna. Príznaky stresu sa môžu líšiť.

Medzi emočné príznaky stresu patria:

► Byť ľahko rozrušený, frustrovaný a náladový

► Ťažkosti s relaxáciou a upokojením mysle

► Cítime sa zle, ste osamelí, bezcenní a depresívni

Medzi fyzické príznaky stresu patria:

► Málo energie, bolesti hlavy

► Podráždený žalúdok vrátane hnačiek, zápchy a nevoľnosti

► Bolesti a napätie svalov

► Bolesť na hrudníku a rýchly tlkot srdca

► Nespavosť

► Časté prechladnutie a infekcie

► Strata sexuálnej túžby

► Nervozita a trasenie, zvonenie v uchu, studené alebo spotené ruky a nohy

Vykazuje nervóznejšie správanie, ako je hryzenie nechtov, vrtenie sa…

Stres je súčasťou života. Najdôležitejšie je, ako to zvládame. To najlepšie, čo môžeme  urobiť, aby sme zabránili preťaženiu stresom a zdravotným následkom, ktoré s tým sú spojené, je poznať svoje stresové príznaky.

Konajme tak, aby sme zvládli stres

Ak máme príznaky stresu, podniknutie krokov na zvládnutie stresu môže mať veľa zdravotných výhod. Napríklad:

► Pravidelná fyzická aktivita

► Cvičenie relaxačných techník, ako je hlboké dýchanie, meditácia, joga alebo masáž

► Zachovanie zmyslu pre humor

► Tráviť čas s rodinou a priateľmi

► Vyhradiť si čas na koníčky napríklad, ako čítanie knihy alebo počúvanie hudby

Snažme sa nájsť aktívne spôsoby, ako zvládnuť stres. Neaktívne spôsoby zvládania stresu – napríklad sledovanie televízie, surfovanie po internete alebo hranie videohier sa môžu javiť, ako relaxačné ale môžu dlhodobo zvýšiť váš stres.

 

A určite si doprajme dostatočný spánok a zdravo a vyvážene sa stravujme. Nepoužívajme nadmerné množstvo kofeínu, tabaku a alkoholu a nedovolené látky.

Share this post on:

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *